FORMU DOLDURUN,
HEMEN ARAYALIM!

*
*
*

HAYATIN SENKRONUNU
TUTTURAN PROJE!

İFM

İSTANBUL
FİNANS MERKEZİ

Dekon Senkron’a yürüme mesafesinde bulunan İstanbul Finans Merkezi projesinde BDDK ve SPK binalarının temeli 15 Ekim 2016’da atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre bu projenin hedefi New York, Londra ve Dubai’de yer alan mevcut finans merkezlerinden daha büyük bir finans merkezi inşa etmek ve İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi haline getirmektir.


İstanbul’un dünya çapında küresel finans merkezi olması için yürütülen proje, bölgede yaşayacak yeni çalışanlar için konut ihtiyacını da artıracak. Yaklaşık 3 milyon metrekare üzerine kurulacak olan İFM bu devasa hacmiyle adeta küçük ölçekli bir şehir olacak. Yaklaşık 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insana ev sahipliği yapacak.


Özellikle Ankara merkezli bankalar ve şirketlerin genel merkezlerini taşıması beklenen proje etrafına Avrupa yakasındaki çeşitli firmalar da gelmeye başlayacak. Böylece pek çok aile yeni yaşam alanını bu bölgeye yakın noktalarda yeniden kuracak.

İstanbul Finans Merkezi kampüsü 4 ana bölümden oluşacak: Birinci bölümde SPK ve BDDK’nın yanı sıra TC Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk GYO, İş GYO, Vakıf GYO projelerinin yer alması planlanıyor. İkinci bölümde özel kurumlar ve denetim kuruluşlarına ait binalar; üçüncüde ise oteller, konut yapıları, kongre ve kültür merkezleri bulunacak. Dördüncü bölümde; okul, kreş, polis karakolu, sağlık tesisleri, dini tesisler ve itfaiye binası gibi yapıların yer alması planlanıyor. İstanbul Finans Merkezi kampüsü 4 ana bölümden oluşacak: Birinci bölümde SPK ve BDDK’nın yanı sıra TC Merkez Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk GYO, İş GYO, Vakıf GYO projelerinin yer alması planlanıyor. İkinci bölümde özel kurumlar ve denetim kuruluşlarına ait binalar; üçüncüde ise oteller, konut yapıları, kongre ve kültür merkezleri bulunacak. Dördüncü bölümde; okul, kreş, polis karakolu, sağlık tesisleri, dini tesisler ve itfaiye binası gibi yapıların yer alması planlanıyor.

;